OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

podat pomjaník.jpg      podat zapisku.jpg       pomoc-pozhertvovat.jpg ČeskyРусский
Drazí bratři a sestry, kvůli uzavření města Sokolov z důvodu COVID onemocnění, budou od 14.02.2021 do odvolání zrušené bohoslužby v našem chrámu. O znovu obnovení bohoslužeb Vás neprodleně budeme informovat na našich stránkach. Mír Vám.
Duchovní správce chrámu protojerej Igor (Efremushkin)

Půsty v pravoslaví

V pravoslavném kalendáři jsou čtyři postní období:
1. před sv. Paschou - Velký půst a strastný týden,
2. před svátkem Narození Páně - Filipovský půst,
3. před svátkem sv. apoštolů Petra a Pavla - Petropavlovský půst,
4. před svátkem Zesnutí přesv. Bohorodice - Uspenský půst čili Spásivka)

a dva postní dny v týdnu (středa a pátek, dny počátku a konce Kristova utrpení).

Půst v pravém a původním slova smyslu znamená naprosté zdržování se jídla. Tento nejpřísnější půst je ovšem požadován po každém křesťanu pouze dva dny v roce (Velký pátek a Velká sobota a doporučuje se na začátku Velkého postu) a pak před každým přijímáním Eucharistie. Další typ postu je tzv. xerofagie, což znamená omezení druhu jídla; v praxi je to přijímání suché (tj. bez oleje) veganské stravy - chleba, zeleniny, ovoce a vody. Dalším typem postu praktikovaným v Církvi je omezení množství jídla, tedy jezení jednou nebo dvakrát denně. Kromě újmy od jídla pravoslavný půst zahrnuje ještě abstinenci manželů od sexuálního styku. Posvátnými kánony je postem zavázaný každý pravoslavný křesťan, pakliže mu nebrání jeho zdravotní stav.

Velký půstPetropavlovský půstFilipovský půst